Відеостудія "SHUMSK VIDEO"

Субота, 27.04.2024, 06:02
Вітаю Вас Гість

Реєстрація
Вхід

Каталог статей


Головна » Статті » Відеозйомка » Відеозйомка для початківця

Відеозйомка для початківця. Частина 5
Монтаж по яскравості і кольоровості
Наступний кадр сцени не повинен мати відчутних відмінностей в яскравості і кольорі. Будь-які зміни яскравості і кольору повинні відбуватися поступово.
З одного боку, все зрозуміло: биття яскравості і кольоровості в кадрі не повинні викликати роздратування (згадайте про фіксування експозиції, до якого ми закликали в розділі про кнопках на камері), але з іншого - як завжди, з'являються питання:
А: Герой заходить в темну кімнату з освітленої вулиці. Ми не хочемо робити різкого акценту, навпаки, хочемо показати захід героя в будинок просто як один з етапів на шляху, скажімо, до телевізора. Як бути? Адже неминучий стрибок по яскравості?
Q: Так, неминучий. Є кілька прийомів, що дозволяють згладити цей стрибок (зауважимо, що всі ці прийоми доречні і при стику кадрів за всіма іншими правилами, ми сподіваємося, що ви уважно читаєте цю статтю і намагаєтеся не просто завчити, але й проаналізувати отриману інформацію).
• постійна звукова картина. Скажімо, у процесі зміни кадрів незмінний голос головного героя (невеликий внутрішній монолог, типу "зараз прийду, пельмешек насмажу". Згадайте бурмотіння під ніс норштейновского Їжачка в тумані). Це допоможе "стабілізації" образу у свідомості глядача;
• внутрикадрового монтаж. Полягає він у тому, щоб зайти разом з героєм в кімнату, не вимикаючи відеокамери. Зрозуміло, це зажадає від оператора серйозних зусиль, адже тряска камери вкрай небажана. Такий же спосіб, тобто внутрикадрового монтаж, застосовний і в ситуації, якщо ми хочемо вберегти глядача від стрибка кольоровості. Наприклад, на загальному плані головний герой іде по зеленій алеї. Підійшов час показати його більше, але в цей момент він підходить до цегляної стіни. У великому плані неминуче по очах вдарить червоний колір, якого в попередньому кадрі не було. Як бути? Відповідь напрошується сама собою: на першому кадрі ми повинні проводити героя до тих пір, поки стіна не покажеться в кадрі і не займе відчутну частину екрана. Ніякого дискомфорту при цьому глядач не зазнає;
• проміжний кадр. Дуже важливий прийом у багатьох випадках, коли ми хочемо плавно змінити обстановку на екрані. Повинен бути проміжний кадр, в даному випадку по яскравості. Придумайте його. Герой підійшов до дверей, все ясно-ясно. Рука тягнеться до замку, поворот ключа покажемо крупно, рука забирається. Ми бачимо двері з лежить на ній тінню героя. Вже ближче до темряви, що чекає нас у приміщенні.
Як ми бачимо, всі принципи монтажу мають основною метою знизити дискомфорт при переході з одного кадру в інший. Аналізуючи конкретні кадри, і з'ясовуючи, що саме вам не подобається, можна відкрити й інші правила.
Ще кілька важливих понять. Правила хорошого тону відеографія
Підійшла пора закінчувати цю статтю, вона і так вийшла відчутно більшою, ніж спочатку планувалося. Ще кілька речей, про які необхідно знати новачкам, ми ризикнемо дати безсистемно. Чому безсистемно? По-перше, їх легко запам'ятати і так. По-друге, пояснення причин "чому так, а не інакше" можна провести двома способами. Довго-довго пояснювати і підводити читача до відповіді або просто нагадати про те, що відео має бути комфортно для сприйняття, з цього нехитрі правила і виникають. Так як "по-друге" ми вже виконали, то, мабуть, перейдемо до цих самих речей. Отже:
Використовувати правило "сорока п'яти"
Саме правило виглядає дуже просто.
Під час відеозйомки одного і того ж об'єкта або сцени, два йдуть один за одним кадру не повинні проводитися під одним і тим же кутом до об'єкта. Вкрай бажано зміщенням точки відеозйомки домогтися того, щоб кут між ними наближався до 45 градусів. При цьому всі інші відомі нам правила також повинні виконуватися.
Чого ми добиваємося цим правилом? Зміна крупності кадру не буде виглядати як моментальне наближення або видалення об'єкта, що, як ми вже казали, веде до небажаного ефекту.
Уникати повторюваних рухів камери
При спробі операторів зробити внутрикадрового монтаж (а, висловлюючись побутовою мовою, - хоч якось прикрасити часом досить рядова подія), дуже часто ми бачимо таку картину: після панорамування або гри наближенням-видаленням, оператор повертається на кадр, з якого камера почала рух , практично зворотним маршрутом. Було наближення - тут же камера починає свій шлях назад. Був поворот наліво - зараз відбудеться поворот направо. Чи потрібно зараз доводити, що це некомфортно спостерігати глядачеві? Не станемо, просто повірте на слово. При постановочної відеозйомці таке ні в які ворота не лізе, а як бути при репортажної? Треба знову повернутися в ту ж точку, дитина (або собачка, та хто завгодно) бігає колами. Зробили наїзд, з метою показати якусь важливу деталь, пора знову на загальний план, там дуже важливе відбувається, не можна глядача довго тримати в невіданні ... Отже, що будемо робити?
• нас може врятувати наступний монтаж нашого запису (він багато що може врятувати, готуйтеся вивчати редактори відео). Один з повторюваних шматків маршруту (початковий або кінцевий, за вибором) можна замінити згадуваної вище перебивка. Тобто кадром, на якому глядач побачить те, що не може побачити в сусідніх кадрах, але, безумовно, знятих у тому ж місці і в той же час (на самому ділі зазвичай трохи раніше чи трохи пізніше). Це, наприклад, може бути просто один з статистів, який до цього промайне на загальному плані, уважно дивиться на всі події. Про перебивка ми докладно розповімо в наступній частині.
• той же монтаж може дозволити просто безболісно відрізати шматочок, нічого не вставляючи натомість. Це можливо в тому випадку, якщо в цей момент учасниками сцени не було вимовлено ніяких важливих фраз. Але пощастить вам чи ні - питання статистики. При серйозній відеос'емочних роботі ви просто зобов'язані запастися перебивками, це "паличка-виручалочка" для стику багатьох кадрів.
• знайти проміжну третю точку і прийти в неї іншим способом. Після того як зробили наїзд (а вам тут же пристрасть як знадобилося знову піти на загальний план), застосуйте панорамування. Наприклад, під час свята, в натовпі ви вихопили наїздом маленьку дівчинку, уважно вивчає подарований їй прапорець. Не поспішайте робити від'їзд, проведіть камерою в бік, поки дівчинка повністю не зникне за кордоном кадру, і навідь на кого-небудь іншого. Зрозуміло, слід зробити це якомога чистіше, без зайвих рискань і ні в якому разі не рухами, якими в кіно зазвичай показують пошук снайпером чергової мети. Після чого, трохи почекавши (щоб глядач встиг зрозуміти, що ви йому в черговий раз показуєте), ви можете спокійно зробити від'їзд, і потім (або одночасно) панорамированием повернутися на загальний план. Запевняємо, така відеозйомка буде відчутно комфортнішим сприйматися глядачем. Те ж саме, якщо ви тільки що провели панораму. У наступній "перебіжці" камери до наступної мети обов'язково скористайтеся зумом. Такий прийом анітрохи не підходить для постановочних відеозйомок, але зараз ми вивчаємо ті завдання, які виникають просто при спробі якісно зняти для свого сімейного архіву кілька важливих моментів.
- А махнути рукою (та, і такий спосіб є). Потримати план довше, щоб глядач встиг забути, як саме виглядав попередній, потім спокійно повернутися на колишній.
Давати собі і глядачеві відпочити від головних героїв
При найменшому нарушеніізаконов монтажу виникає ... Правильно, ви вже засвоїли матеріал цієї статті. І уявіть виконання цього завдання (не дати глядачеві відчути найменший дискомфорт від порушення будь-якого закону) з повним запалом. Запевняємо, зняти саму тривіальну сцену стане дуже важко. А наповнити за всіма правилами осмисленими діями двохвилинний епізод - завдання для професійної знімальної групи. Які хитрощі для цього існують? Двох видів - гідні професіоналів і не варті. Почнемо з недостойних:
Розбивати кадри "вспишечкой" або, навпаки, відведенням у темряву. Допустимо при створенні роботи в такому жанрі, як відеокліп (у цьому жанрі чомусь вважається доречним практично все. Ніколи не беріть за приклад для навчання відеокліпи!), Але дуже часто таку "роботу" можна спостерігати і на телебаченні, в передачах стилю МТV або Fashion. Не ставте собі завдання шокувати і оглушити глядача: за умов для відеозйомок, які виникають у побуті, у вас і так буде величезна кількість нестиковок. Є більш прийнятні способи:
Використовувати перебивка. Нейтральні кадри, які не мають прямого відношення до дійових осіб, допоможуть змінити дуже багато. Наприклад, при показі напруженого діалогу, коли герої інтенсивно пересуваються по вашій знімальному майданчику, вони часто будуть вибігати з кадру. Моменти, коли "кадру немає" або він не відповідає канонам по своєму напрямку і крупності, можна з успіхом заміняти, наприклад, слухаючими глядачами. Зрозуміло, види природи відчутно розфарбують фільм про похід. Майте на увазі, що при монтажі можна вставити кадри, які були відзняті не з тремтячих від втоми рук або з прискореним диханням, а трохи пізніше, на привалі.

Висновок.
Ми, молоді відеографія, знаємо і вміємо використовувати такі кнопки на відеокамері, як:
• кнопка включення / виключення запису REC
• exposure (а якщо її немає - режими Spotlight і Backlight)
• WB
• важіль наближення-видалення-ZOOM +
• кнопка і кільце FOCUS MANUAL
Нам чужі синдроми снайпера, поливальника газонів, крокуючого екскаватора або театрала, і ми не намагаємося обійняти неосяжне. Ми вміємо будувати кадр, виходячи з принципу "Золотого перетину". Ми знаємо, які бувають плани по крупності: крупний план, перший і другий середній, загальний і дальній (якщо не знаємо - значить, перед нами зйомка через мікроскоп або вид з космічного корабля). Ми вміємо чергувати плани, виходячи з принципів крупності, напрямки руху і погляду, яскравості і кольоровості, а також фази руху. Щоб наші кадри якомога частіше збігалися з вищевказаними принципами, ми вміємо користуватися перебивками.
Товаришам професіоналам
Так, товариші професіонала, що вирішили з висоти свого авторитету знайти неточності і помилки. Так, у цій статті дуже спрощена (і тому помилкова в канонічному світлі) формулювання деяких термінів, багато чого дано не настільки детально, як у підручниках, за якими навчаються студенти факультету кінематографії та операторського мистецтва, а прийоми і способи відверто примітивні. Але стаття і не для студентів написана. Вона для тих, кому не доведеться говорити з кінооператорами або освітлювачами, тобто фахівцями з іншого факультету, на одній мові. І нічого жахливого в тому, що молоді відеооператори від відеографії так і не дізналися, що таке "вісімка" або "синхрон", їм на даному етапі це не потрібно. Стаття створювалася лише для тих, хто хоче, щоб його домашні записи набули більш презентабельний вигляд, а не для тих, хто збирається штурмувати кінофестивалі.
Товариші початківці відеооператори
Те, що ви тільки що прочитали, - лише невелика частина того, що необхідно зробити. Зробити, щоб відзняте вами відео сприймалося на екрані комфортно. Будьте критичні до якості отриманого знання - багато важливих аспекти в цій статті спрощені або упущені для більш зручного сприйняття. Існує багато приватних випадків, коли зазначені закони і прийоми не будуть працювати так, як треба. Наприклад - тільки для інформації зауважимо - що основних монтажних законів набагато більше, загальне їх число - десять. Що є величезна кількість хитрощів, щоб згладити порушення цих законів. Що монтаж може відрізнятися за стилем оповіді, що світло і напрямок руху в багатьох випадках можуть служити потужним виразним засобом. Не кажучи вже про мову руху камери, про який ми навіть не починали говорити.
Якщо вам цікавий подальший шлях у світ відеовиробництва - частіше бувайте на premierevideo.com.ua і уважніше вивчайте статті про відеозйомку і відео монтажі.
Категорія: Відеозйомка для початківця | Додав: shumskvideo (10.10.2011)
Переглядів: 815 | Теги: правила зйомки | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Меню сайту
Форма входу
Категорії розділу
Відеозйомка для початківця [10]
Прийоми відеозйомки [1]
Міні - чат
Пошук
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6
Хмара тегів
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0